Swingin´ GRANDPAS underhöll
vid SPF Umeå Norra Medlemsmöte 12 mars i Flurkmarks klubbstuga.
Ordf Sten Lindberg hälsade välkommen till ca 90 medlemmar, och välkomnade också dagens underhållare Swingin´GRANDPAS.

Swingin´GRANDPAS spelade gamla goda jazzmelodier och inledde med sin signaturmelodi: Best things in life are free, därefter följde ett antal välkända jazzmelodier som My blue heaven och Håkan Edbom sjöng A´nt miss behaven. Vi fick också lyssna till Flamingo med saxofonsolo av Sture Holmström. Musiken uppskattades mycket och applåderna blev många och kraftiga.

Under fikat sjöngs allsång på kända refränger under ledning av kapellmästaren i bandet.

Ordf Sten Lindgren informerade om studiebesök på UMEVA den 23 april med efterföljande lunch, och 27 sept finns möjlighet för föreningens medlemmar att åka till Örnsköldsvik och lyssna till Peter Jöback. Ett antal studiecirklar introducerades och den första som kommer igång under maj månad är fågelkännedom. Sten Lindgren vill också få ihop några lag från föreningen till Blodomloppet den 28 maj.

Mötet avslutades med lotteridragning samt vinstdragning på motionskorten där 2 av föreningens flitiga motionärer vann en trisslott.